List do rodziców I Liceum Ogólnokztałcącego

2018-11-29 07:03:19

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice!

Miło nam poinformować, że nasza szkoła została zakwalifikowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do grupy placówek, które otrzymują wsparcie finansowe dla bibliotek w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, w kwocie 14633,,75 zł. Celem programu jest promocja czytelnictwa wśród młodych ludzi, wzmacnianie potencjału i roli bibliotek szkolnych, uatrakcyjnienie ich księgozbiorów poprzez zakup nowości wydawniczych pozostających w sferze zainteresowania uczniów. Dzięki temu będą oni mogli korzystać z najnowszych propozycji rynku wydawniczego.

Szanowni Państwo, badania dowodzą, że aż 75% dzieci woli oglądać telewizję niż czytać książki. Tylko 25% sięga z własnej woli po książkę, a  63% dorosłych Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Powszechnie wiadomo, że kluczem do wiedzy, osobistego rozwoju i pobudzania kreatywnego myślenia jest czytanie. Stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji                      do czytania, sprawienie, by było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała pragnienia i potrzeby człowieka, zarówno  emocjonalne jak  i intelektualne. W tym celu chcemy zaproponować przede wszystkim dobrą literaturę, a także przyjazne warunki obcowania z książką. W ramach tych działań biblioteka zastosowała rozwiązanie wolnego dostępu do półek oraz możliwość wypożyczenia książek na wakacje.

Pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, jednak nabywamy ją w ciągu całego życia. Niestety nawyk czytania książek zanika razem z coraz większym rozwojem technologii. Większość z nas jest tak pochłonięta urządzeniami mobilnymi, że nie znajduje czasu na tradycyjne czytanie. Wielu z nas woli obejrzeć film na podstawie książki, niż przeczytać samą powieść. Na szczęście są jeszcze Rodzice, którzy potrafią zaszczepić u swoich dzieci miłość do książek. O pozytywnych skutkach czytania wie chyba każdy        z nas. Należą do nich:

czytanie książek pomaga w zrozumieniu innych ludzi, ich problemów, motywów działania, otwiera oczy na świat i drugiego człowieka,

literatura wywiera ogromny wpływ na rozwój emocjonalny,

książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają  do przemyśleń,

czytanie poszerza doświadczenia językowe, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli,

kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli,

poprawia płynność  wysławiania się oraz umiejętność pisania prac stylistycznych,

rozwija wyobraźnię, pobudza naszą fantazję,

poprawia pamięć, łatwość  kojarzenia faktów, zwiększa zdolności koncentracji,

uczy samodzielnego zdobywania wiedzy,

doskonalona jest mowa, wzrasta zasób słów i pojęć,

odpowiednio dobrane utwory ukazują piękno polskiej mowy,

czytając zapamiętujemy zasady ortograficzne.,

książki wychowują i rozwijają pasje, działają terapeutycznie,

czytanie poprawia rozumienie rzeczywistości,

poprzez czytanie zdobywamy doświadczenia innych ludzi,

czytanie pobudza naszą kreatywność, odpręża, uspokaja i relaksuje, uczy empatii i wrażliwości.

W ramach  projektu każdy uczeń i rodzic ma możliwość zaproponowania tytułów i autorów książek, które chcemy zakupić do biblioteki szkolnej. Można to zrobić osobiście w bibliotece, poprzez MobiDziennik.

Bielsko-Biała, 12 września 2018 r.