I miejsce w konkursie „Młody Einstein”

Z dumą ogłaszamy, Artur Panek, uczeń klasy pierwszej zdobył I miejsce w konkursie „Młody Einstein”.

9 kwietnia odbył się w formie zdalnej finał konkursu „Młody Einstein”. W celu wzięcia udziału w konkursie należało przygotować w domu lub szkole pracę konkursową z zakresu fizyki lub z pogranicza fizyki i innych dziedzin. Praca konkursowa mogła być przygotowana w formie modelu, makiety, doświadczenia, pokazu, eksperymentu, urządzenia elektrycznego, urządzenia mechanicznego, projektu badawczego lub kombinacji tych elementów.

Nasz uczeń postanowił zbudować urządzenie do telemetrycznego wyznaczania współczynnika tarcia kinetycznego. W tym celu samodzielnie zbudował i zaprojektował cały zestaw pomiarowy, o którym opowiada sam konstruktor:

"Stanowisko to pozwala na wyznaczanie współczynnika tarcia ślizgowego kinetycznego na podstawie wielokrotnych pomiarów przyspieszenia. Może ono zostać zastosowane w szkole podstawowej na lekcjach na temat tarcia ślizgowego. Do pomiaru przyspieszeń wykorzystywany jest bezwładnościowy pojemnościowy 3-osiowy akcelerometr z przetwornikiem cyfrowym. Stanowisko doświadczalne składa się z dwóch głównych modułów: modułu doświadczalnego. który zsuwamy po równi pochyłej oraz jednostki obliczeniowej. (…) Jednostka obliczeniowa otrzymane odczyty zapisuje w bazie danych. Wszystkie dane opatrzone są indywidualnym identyfikatorem nadanym przez moduł doświadczalny."

Serdecznie gratulujemy !!!