XXXVI Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju

Od 1985 r. zawsze pod koniec kwietnia, organizowane są Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju. 27 kwietnia, w rocznicę głodowej śmierci nauczyciela Mariana Batki, oddajemy hołd wszystkim nauczycielom poległym oraz pomordowanym w czasie II wojny światowej.

Marian Batko poświęcił swoje życie, by ratować innego więźnia, nastoletniego chłopca, wyznaczonego na śmierć. W 1972 r. za ten czyn został odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Wśród wielu zaproszonych gości dwie uczennice V Liceum Ogólnokształcącego- Wiktoria Szklarska oraz Julia Polaczek-  wzięły udział w tym wydarzeniu i zabrały głos w debacie poświęconej pamięci i historii. 


Oto wypowiedzi Julii i Wiktorii:

Praca nauczycieli w całej Polsce przynosi efekty, a duża część uczniów potrafi wyciągać wnioski z dramatów, których świadkami były starsze pokolenia. – Mimo że to wszystko jest daleką przyszłością i nie dotyczyło mojego pokolenia ani pokolenia moich rodziców i dziadków, to pewne mechanizmy społeczne się nie zmieniają. Dlatego historia jako nauka przynosi wiele wniosków. To niezwykle aktualna nauka. Wnioski, które ja wyciągam, jestem w stanie dopasować do aktualnych wydarzeń, nastrojów społecznych – zapewniła Julia Polaczek, uczennica V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku Białej.

– Mówię np. o budowaniu tożsamości narodowej, dumy poprzez mówienie jedynie o chwalebnych kartach w naszej historii, a o zatajaniu ciemnych kart. Takie podejście, szczególnie gdy dotyczy młodego pokolenia, prowadzi do budowania poczucia wyższości narodu. Co nie jest właściwe, jest wręcz niebezpieczne. Budowanie tożsamości narodowej kosztem innych narodów prowadzi do wrogości, nienawiści i do ogromu zła. Duma narodowa, pielęgnowanie tradycji nie powinno przyćmić poczucia humanizmu.

 Trudno jest nam zrozumieć tamte czasy, nastroje, bo mamy szczęście urodzić się w czasach, gdy trwa pokój. Ale on nie jest nam dany raz na zawsze, co trudno nam chyba zrozumieć. Dlatego potrzebujemy popchnięcia, działania, inicjatywy, by poznać historię. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapomnieć o wartości, za które życie oddali życie nasi przodkowie – o pokoju – mówiła Wiktoria Szklarska, uczennica V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku Białej.

– Chciałabym zaapelować do naszych rodziców, nauczycieli. Prosimy was, bądźcie dla nas przykładem tolerancji i szacunku, rozmawiajcie, szanujcie się, pokażcie nam, jak się tolerować, jednoczyć się ponad podziałami, darzyć się szacunkiem.


Dziękujemy naszym Uczennicom za wzięcie udziału w tym wydarzeniu.

Udostępnij

Uwaga! Nasza strona korzysta z ciasteczek. Rozumiem. Więcej informacji…