Turniej szachów kwantowych i wielki sukces Absolwenta V LO - Aleksandra Kubicy!

Aleksander Kubica - absolwent V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Bialej (matura maj 2008r.) zwyciezcą pierwszego turnieju szachów kwantowych.
    Od 6 do 9 grudnia 2020r. podczas wirtualnej konferencji Q2B i Quantum Realm rozegrano po raz pierwszy w świecie turniej szachów kwantowych. Uczestniczyli w nim entuzjaści szachów i naukowcy kwantowi reprezentujący osiem największych firm komputerowych: Google AI, Xanadu, Honeywell, IonQ, QC Ware, Amazon, Zapata i Microsoft , które zajmują się pracami nad komputerem kwantowym. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał Chris Cantwell, a przebieg gier komentowała arcymistrzyni szachowa Anna Rudolf (węgierska szachistka, której tytuł arcymistrzyni za osiągnięcie w tym sporcie nadała Międzynarodowa Federacja Szachowa /FIDE/), Spiros Michalakis z IQIM oraz Alex Winter -  aktor i filmowiec. 
W finale turnieju zmierzyli się  Doug Strain reprezentujący Google AI – oraz Aleksander Kubica z grupy badawczej Amazon - który jest również absolwentem IQIM.
Zwycięzcą tego pierwszego historycznego turnieju został Polak Aleksander Kubica, doktor fizyki Kalifornijskiego Instytutu Technicznego California Institute of Technology (CALTECH), absolwent V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Bialej.
    Warto wspomnieć, że pierwszą pokazową partię szachów kwantowych w wersji IQIM, zaprojektowaną przez Chrisa Cantwella na wirtualnej szachownicy w 2016 r. w Kalifornii w Instytucie Informacji Kwantowej i Materii (IQIM) Caltech rozegrali dr Stephen Hawking 
i Paul Rudd. 
    Szachy kwantowe wykorzystują te same figury, co szachy standardowe, ale  piony znajdują się nie na jednej, lecz na większej liczbie plansz, min. ze względu na koncepcję superpozycji, która pozwala, aby figura szachowa w tym samym czasie znajdowała się w więcej niż w jednym stanie lub na więcej niż jednym polu zajmowanym przez bierkę. Ta nowa gra wymaga od graczy min. wiedzy o stanach kwantowych.
    Wszystkie figury nie będące pionkami, mogą się dzielić i łączyć zgodnie z przyjętymi zasadami, zajmując dwa pola na raz lub łącząc się ponownie. Ruchy scalające nie mogą jednak bić pionków przeciwnika. To dodatkowo komplikuje grę. Szachy kwantowe to nie szachy z prawdopodobieństwem, ale symulacja kwantowa obejmująca superpozycję i złożone amplitudy. Ta gra oferując nowe i wyjątkowe zwroty sytuacji, psychicznie obciąża grających.

Osobom chcącym obejrzeć finał i pozostałe mecze turniejowe, polecamy stronę Anny Rudolf https://t.co/ntNZjFODHO?amp=1


The quantum chess tournament bracket

/ Wspornik turnieju to diagram, który reprezentuje serie pojedynków rozgrywanych podczas turnieju pucharowego/


Serdecznie gratulujemy Olkowi i życzymy dalszych sukcesów!

Udostępnij

Uwaga! Nasza strona korzysta z ciasteczek. Rozumiem. Więcej informacji…