Krakowskim szlakiem Holocaustu
Chcąc wzbogacić program lekcji języka polskiego związany z literaturą wojny i okupacji, klasy maturalne IV A i IV C przemierzyły krakowski szlak Holocaustu dnia 25 października. Wyjazd z Bielska do Krakowa nastąpił we wczesnych godzinach rannych, po czym w Krakowie młodzież pod opieką p. profesorek: Urszuli Zajączek, Anny Bojanowicz-Pollak, Janiny Kuli i Bożeny Gwiżdż-Urbaniec udała się na ulicę Dajwór do Żydowskiego Muzeum Galicja, gdzie odbyło się spotkanie ze świadkiem Holocaustu, panią Moniką Goldwaser. Przejmująca relacja ocalonej w dzieciństwie starszej pani poruszyła serca słuchaczy. W Holocauście zginęła cała jej najbliższa rodzina, której w ostatniej chwili udało się przekazać dziecko pod opiekę polskich sióstr zakonnych. Pani Monika trafiła później do rodziny zastępczej państwa Lanckorońskich. Powojenne czasy nie sprzyjały z różnych względów ujawnianiu tożsamości, stąd pani Monika
dopiero jako dorosła osoba wróciła do swojego rodowego nazwiska i stała się żywym świadkiem historii, którą przekazuje młodemu pokoleniu. Wspomnienia skłoniły słuchaczy do zadawania pytań pani Monice i wielu refleksji o przeszłości.
Z Muzeum Galicja uczestnicy wycieczki udali się Krakowskim Szlakiem Pamięci do Fabryki Oskara Schindlera, w której można się było przenieść w czasie do dawnego Krakowa pod niemiecką okupacją: zobaczyć fotografie, filmy ze wspomnieniami ocalałych Żydów, przedmioty pozostałe po mieszkańcach krakowskiego getta i obozu w Płaszowie, zobaczyć animacje życia ulicznego, usłyszeć głosy, obejrzeć historyczne kroniki. Miejsce to zachęca bogactwem i różnorodnością pamiątek po niemieckim fabrykancie dobroczyńcy, Oskarze Schindlerze i jego żydowskich podopiecznych, którym ocalił życie w czasie okupacji. Wieczornym punktem programu ciekawej wycieczki do Krakowa był spektakl "Cabaretu" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego w Teatrze STU.
Musikalowy , pełen dobrej muzyki nastrój wieczoru , który udzielił się widzom, wzbogaciły świetna gra aktorska i wciąganie publiczności do gry na scenie. Spektakl o kabaretowej konwencji nie pozwolił jednak zapomnieć o tym, jak rodził się faszyzm w przedwojennych Niemczech i również, jak cały program wycieczki, skłaniał do refleksji.
Polecamy!
W pełni usatysfakcjonowani uczestnicy wycieczki.