"Piątkowicze" triumfują w grze miejskiej

Dwie drużyny V LO znalazły się na podium czwartej edycji Gry Miejskiej "Tropami Solidarności". Pierwsza z nich - "Piątkowicze" - jako jedyna odszukała wszystkie punkty konspiracyjne i wykonała pełen zestaw zadań przygotowanych dla uczestników. Kolejna drużyna reprezentująca naszą szkołę uplasowała się na trzecim miejscu. Tym samym nasi uczniowie okazali się najlepsi w zabawie edukacyjnej, poprzedzającej 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (13 grudnia 1981 r.). W zmaganiach uczestniczyło 18 zespołów (razem 63 uczniów) z 9 bielskich szkół.

Nasi reprezentanci, to: Krystian Skowron, Makary Grad, Łukasz Szubert i Konrad Niesyt (I miejsce) oraz Nikola Foremska, Krzysztof Kurzawa, Bartosz Pudełko i Szymon Węgliński (III miejsce).

"Piątkowicze" - za tą konspiracyjną nazwą kryje się drużyna zwycięzców gry ulicznej.

Uczestnicy konkursu cofnęli się w czasie czasu stanu wojennego. Ich zadaniem było zorganizowanie w Bielsku-Białej solidarnościowej manifestacji. W tym celu mieli skontaktować się z innymi konspiratorami, wydrukować ulotki w podziemnej drukarni i dostarczyć je do punktów kolportażowych, a także przygotować transparenty z samodzielnie ułożonymi hasłami. Przy okazji musieli nauczyć się posługiwać tradycyjną maszyną do pisania i starym telefonem z obrotową tarczą do wykręcania numeru oraz znaleźć zachodnią stację radiową na lampowym odbiorniku. Jednym z zadań było wypisanie farbą antykomunistycznych haseł na przygotowanych w tym celu miejscach w centrum miasta. Równocześnie trzeba było uważać na krążących po ulicach zomowców i tajniaków. Pechowcy trafiali do pokoju przesłuchań, a nawet na milicyjny „dołek”.

Na tradycyjnej maszynie pisze się nieco trudniej, niż na współczesnej klawiaturze.

Grę miejską zorganizowało stowarzyszenie „Podbeskidzie Wspólna Pamięć” wspólnie z Zarządem Regionu NSZZ „Solidarność” i Instytutem Pamięci Narodowej, a głównymi realizatorami byli harcerze z bielskiego hufca Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Oni też stworzyli scenariusz gry, konsultując poszczególne punkty i zadania z dawnymi opozycjonistami.

Radioodbiornik lampowy: zadaniem uczestników było znalezienie na skali zachodniej rozgłośni.

Po zakończeniu rozgrywek  wszyscy uczestnicy gry spotkali się w siedzibie podbeskidzkiej „Solidarności”, gdzie ogłoszone zostały wyniki rywalizacji zespołów i wręczone nagrody (ufundowane m.in. przez IPN, bielski samorząd i grono sponsorów) dla wszystkich drużyn.