Polsko-niemiecka wymiana szkolna

W niedzielę, 13 października 2024 roku, grupa 38 uczniów klas trzecich powróciła z tygodniowej wizyty w Kirchberg an der Jagst w Badenii-Wirtembergii, gdzie mieliśmy przyjemność odwiedzić naszych znajomych i przyjaciół ze szkoły partnerskiej, Schloss-Schule Kirchberg. Tym samym zakończyliśmy pierwszą część tegorocznej wymiany międzynarodowej. Nasz pobyt w Niemczech obfitował w pozytywne wrażenia i liczne niespodzianki.

Nasi uczniowie zostali serdecznie przyjęci w domach rodzin goszczących, internacie szkolnym oraz pensjonacie Bauernhof. Program wizyty był niezwykle bogaty: obejmował warsztaty przedmiotowe, zajęcia sportowe oraz fascynujące wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Mieliśmy okazję odwiedzić Muzeum Mercedes-Benz oraz Galerię Sztuki

w Schwäbisch Hall, a także zwiedzić historyczną Norymbergę.

Wędrowaliśmy po najbardziej romantycznym mieście Frankonii, Rothenburgu, gdzie mogliśmy spacerować po średniowiecznych murach obronnych. W Rothenburgu odkryliśmy również urokliwy, całoroczny  sklep z ozdobami świątecznymi oraz mogliśmy poznać kulturę i historię tego pięknego miejsca.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji pierwszej części tegorocznej wymiany polsko-niemieckiej. Szczególne podziękowania kierujemy do Dyrekcji obu zaprzyjaźnionych szkół: V LO w Bielsku-Białej oraz  Schloss-Schule-Kirchberg. Dziękujemy naszym opiekunom, paniom: Magdalenie Czader, Teresie Kozik oraz Edycie Jano, organizatorom ze strony niemieckiej, w szczególności pani Indze Haybach, opiekunom uczniów w internacie szkoły, przede wszystkim jednak rodzicom goszczącym naszych uczestników w swoich prywatnych domach. Słowa podziękowania kierujemy również do Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która od lat wspiera ideę spotkań młodzieży i wymian uczniowskich.

Część druga wymiany rozpocznie się w maju 2025r, kiedy to uczniowie niemieccy wraz z opiekunami przyjadą z rewizytą do Polski i odwiedzą naszą szkołę. Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii z naszego wyjazdu do Niemiec!