Reprezentacja uczniów naszej Szkoły na Ogólnopolskim Kongresie Towarzystw Polsko-Niemieckich i Niemiecko-Polskich

W sobotę 12.10.2024 roku pięcioro uczniów V LO w Bielsku-Białej reprezentowało naszą Szkołę na Ogólnopolskim Kongresie Towarzystw Polsko-Niemieckich i Niemiecko-Polskich, które odbyło się w Hotelu Szyndzielnia w Bielsku-Białej.

Emilia Hutny (4A), Joanna Wawryków (4A), Maciej Wójtowicz (4D), Mikołaj Kurowski (3B) i Tomasz Praszczyk (2B) aktywnie uczestniczyli w dyskusji “Młodzież o przyszłości stosunków polsko-niemieckich”. Nasi uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami zdobytymi we współpracy z młodymi Niemcami z Schloss-Schule-Kirchberg w ramach trwającego do ponad 30 lat projektu wymiany polsko-niemieckiej. Młodzi uczestnicy dyskusji określili swoje oczekiwania i plany współpracy, jakie chcieliby realizować wraz z rówieśnikami zza naszej zachodniej granicy. Podkreślali, że czują się równoprawnymi członkami europejskiej społeczności, którzy mają takie same kompetencje i umiejętności, jak inni młodzie ludzie Unii Europejskiej. W spotkaniu brali udział przedstawiciele bielskich szkół średnich, Młodzieżowej Rady Miasta, studenci Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego oraz reprezentanci uczelni niemieckich. Kongres został objęty  honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielsko-Biała Jarosława Klimaszewskiego, Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi oraz Konsula Generalnego Niemiec we Wrocławiu Martina Kremera.