Sukces ponad oczekiwania!

Rozpoczęta początkiem stycznia 2023 akcja „150 Challenge” właśnie dobiega końca. Jest to inicjatywa podjęta przez SK PTT „Pionowy Świat” w celu uczczenia, obchodzonego w mijającym roku kalendarzowym, 150-lecia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Inspiracją dla akcji stały się podobne wyzwania podjęte najpierw przez Oddział PTT w Tarnowie, a następnie przez rodzimy Oddział PTT w Bielsku-Białej.

Od początku zdecydowaliśmy jednak o podniesieniu sobie poprzeczki. Wysokość zaliczonych szczytów, bo o niej mowa, została ustanowiona na minimum 500 m n.p.m. Z kolei wysokość bezwzględna zaliczanych przełęczy górskich musiała przekraczać 750 m n.p.m. Obostrzeń tych trzymaliśmy się do osiągnięcia zamierzonej liczby 150 szczytów, kiedy to Zarząd Szkolnego Koła podjął decyzję o kontynuowaniu wydarzenia, rezygnując jednak z wymaganego progu wysokościowego.

Statystka pokazuje, że najchętniej wybieranym kierunkiem (spośród 250 zdobytych szczytów) okazał się Beskid Żywiecki (86 wierzchołków). Niemal 220 zdobytych gór było położonych na terytorium naszej ojczyzny. Drugim najchętniej odwiedzanym państwem była Słowacja, jednak nie oznacza to, że na liście nie pojawiły się bardziej egzotyczne nazwy. Szczegółowe wykresy można znaleźć poniżej, a osoby zainteresowane zachęcamy do zapoznania się z pełnym arkuszem zawierającym dokładniejsze dane o szczytach (arkusz).

Komisję konkursową stanowili zarówno nauczyciele, jak również „najnowsi” absolwenci V LO. A jej skład prezentował się następująco:

• wicedyrektor V Liceum Ogólnokształcącego – dr inż. Sławomir Herma
  • nauczyciel matematyki oraz sympatyk „Pionowego Świata” – dr Dawid Kotrys
  • opiekun SK PTT „Pionowy Świat” – dr Sebastian Kuliński
  • koordynatorka social mediów – Zuzanna Samojedny
  • poprzedni przewodniczący SK PTT „Pionowy Świat” – Szymon Węgliński

Z tego miejsca pragniemy skierować serdeczne podziękowania do dyrekcji, która na każdym etapie wspierała nas aprobatą dla działań klubowych. Wyrazy wdzięczności składamy nauczycielom, opiekunom wycieczek (szczególne podziękowania należą się Pani instruktora Katarzynie Przemyk) oraz przewodnikom PTT, którzy aktywnie brali udział w opiece nad młodzieżą podczas wyjazdów organizowanych przez „Pionowy Świat” i przysyłali zdjęcia ze swoich prywatnych wyjść. Słowa uznania kierujemy też do uczniów wraz z rodzicami, którzy przez cały rok aktywnie nadsyłali zdjęcia kolejnych zdobytych szczytów i przełęczy, pozwalając nam wspinać się na wyższe poziomy w prowadzonej przez nas statystyce liczbowej.

Ogromny sukces cieszy i jest motywacją do dalszych działań, które można obserwować zarówno tutaj – na stronie szkoły, jak również na stronie Oddziału PTT w Bielsku, czy na naszym Instagramie (pionowylo5ptt), gdzie dostępne są relacje zdjęciowe ze wszystkich zdobytych szczytów.

PTT Bielsko: http://www.bielsko.ptt.org.pl/

Instagram: https://www.instagram.com/pionowylo5ptt/