Finał Centralny XI "Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii"- zwycięstwo drużyny z województwa śląskiego
Finał Centralny "Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii" odbył się w Lublinie w dniach 9-11czerwca 2026r. Uczestnicy finału musieli się wykazać wiedzą dotyczącą znajomości wydarzeń z historii Polski w latach 1970-1990, a także przygotować autorski film poświęcony najnowszej historii. Finał odbył się na Lubelszczyźnie, było to nawiązanie do wydarzeń Lubelskiego Lipca 1980 roku - fali strajków, która poprzedziła wydarzenia w Stoczni Gdańskiej i Powstanie Solidarności. Ukoronowaniem finału centralnego była Gala wręczenia nagród, która odbyła się 11 czerwca w Operze Lubelskiej.
Podczas gali ogłoszono laureatów XI edycji:
pierwsze miejsce zajęła drużyna z województwa śląskiego w składzie:
Filip Komendera (V LO w Bielsku-Białej),
Julia Janda (II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku)
i Kacper Olesiński (II LO im. S. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej) pod opieką Jerzego Jędryki.
Zwycięzcom wręczono indeksy uczelni wyższych, stypendia naukowe oraz nagrody rzeczowe. Do szkół zwycięzców trafiły statuetki Olimpiady Solidarności.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.