Przejdź do treści Przejdź do menu

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie w ramach naszej strony internetowej korzystamy z plików cookies. Pliki cookies umożliwiają nam zapewnienie prawidłowego działania naszej strony internetowej oraz realizację jej funkcji, a po uzyskaniu Twojej zgody, pliki cookies są przez nas wykorzystywane do dokonywania pomiarów i analiz korzystania ze strony internetowej. Strona wykorzystuje również pliki cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi analitycznych.

Wykorzystywane w celu zapewnienia prawidłowego działania serwisu internetowego. Dzięki tym plikom nasz serwis internetowy jest wyświetlany prawidłowo oraz możesz z niego korzystać w bezpieczny sposób. Te pliki cookies są zawsze aktywne, chyba że zmodyfikujesz ustawienia swojej przeglądarki internetowej, co jednak może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem serwisu internetowego.
Wykorzystywane w celu tworzenia statystyk i analizy ruchu w serwisie internetowym, co pomaga lepiej zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszenie struktury i zawartości serwisu internetowego (w tym zakresie wykorzystywane mogą być również pliki cookies podmiotów trzecich, tj. dostawców narzędzi wykorzystywanych w tym celu przez administratora). Te pliki wykorzystujemy, jeżeli wyrazisz na to zgodę.

Finał Centralny XI "Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii"- zwycięstwo drużyny z województwa śląskiego

Finał Centralny "Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii" odbył się w Lublinie w dniach 9-11czerwca 2026r. Uczestnicy finału musieli się wykazać wiedzą dotyczącą znajomości wydarzeń z historii Polski w latach 1970-1990, a także przygotować autorski film poświęcony najnowszej historii. Finał odbył się na Lubelszczyźnie, było to nawiązanie do wydarzeń Lubelskiego Lipca 1980 roku - fali strajków, która poprzedziła wydarzenia w Stoczni Gdańskiej i Powstanie Solidarności. Ukoronowaniem finału centralnego była Gala wręczenia nagród, która odbyła się 11 czerwca w Operze Lubelskiej. 
Podczas gali ogłoszono laureatów XI edycji:
pierwsze miejsce zajęła drużyna z województwa śląskiego w składzie:
Filip Komendera (V LO w Bielsku-Białej),
Julia Janda (II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku)
i Kacper Olesiński (II LO im. S. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej) pod opieką Jerzego Jędryki. 
Zwycięzcom wręczono indeksy uczelni wyższych, stypendia naukowe oraz nagrody rzeczowe. Do szkół zwycięzców trafiły statuetki Olimpiady Solidarności. 
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.