Relacja z udziału uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w VDI Forum we Frankfurcie nad Menem

W piątek 16 czerwca 2023 roku na Uniwersytecie Nauk Stosowanych odbyła się 20 edycja międzynarodowego Forum Młodych Naukowców i Wynalazców. W spotkaniu wzięli udział młodzi naukowcy z 9 szkół niemieckich, Akademickiego Liceum z Uzbekistanu oraz dwóch uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej.

Program Forum VDI rozpoczął się o godz. 8:45 od uroczystego powitania wszystkich uczestników. Moderatorem tego niezwykle ciekawego wydarzenia naukowego był pan Joachim Hecker, dziennikarz i pasjonat nauki, który poprowadził również część pokazową eksperymentów z dziedziny akustyki tuż przed rozdaniem nagród o godz 16:00.

Wcześniej uczestnicy prowadzili swoje 15 minutowe wykłady w trzech salach, przed jury składającym się z profesorów i specjalistów University of Applied Science i odpowiadali na pytania dotyczące ich prezentacji ze strony jury i publiczności. W holu uniwersytetu  mogliśmy oglądać eksponaty i plakaty wszystkich referentów. Prezentowane tematy były naprawdę różnorodne, np.: Egzoplanety jako opcjonalna perspektywa naszej przyszłości./ Porządek, chaos i wszystko, co pomiędzy. Fascynująca podróż przez nieuporządkowane systemy./ Projekt laserowy./ Teleskop do obserwacji, namierzania i śledzenia ciał niebieskich./ Zbiorniki energii./ Podróże w kosmosie./ Monitoring wegetacji roślin za pomocą drona. i wiele innych. W przerwie między mini wykładami zostaliśmy zaproszeni na smaczny obiad na stołówce uniwersyteckiej, a następnie wzięliśmy udział w oprowadzaniu po kampusie uniwersytetu. Po południu wysłuchaliśmy prezentacji uczniów Oswald-von-Nell-Breuning Schule z Roedermark, którzy przedstawili metodę walki                    z nowotworami za pomocą terapii promieniami jonowymi. Następnie obejrzeliśmy show naukowe prowadzone przez pana Heckera i z niecierpliwością czekaliśmy na ogłoszenie wyników.

Z dumą i wielką radością informujemy, że Emil Kielar, uczeń klasy 3b V LO w Bielsku-Białej zajął 3 miejsce wśród uczestników Forum VDI i jako pierwszy uczestnik z zagranicy w całej historii tego wydarzenia stanął na podium. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do udziału naszych uczniów w Forum VDI oraz do ich sukcesu;

• Panu Markowi Myślińskiemu, dyrektorowi V LO w Bielsku-Białej za zgodę na udział naszej grupy w tym fascynującym wydarzeniu naukowym,
  • Pani Natalii Launert, dyrektor zarządzającej odpowiedzialnej za organizację Forum VDI, która zapewniła nam dofinansowanie przelotu, zakwaterowanie i wyżywienie oraz zwiedzanie Frankfurtu,
  • Panu Joachimowi Heckerowi za zaproszenie na Forum VDI oraz objęcie nas szczególną pieczą podczas wydarzenia oraz gorące kibicowanie naszym uczniom,
  • Pani Małgorzacie Bubik, prezes katowickiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego za informację o możliwości wzięcia udziału w wydarzeniu, za zaangażowanie i duchowe wsparcie podczas konkursu, za promocję naszej szkoły i uczniów na fb PSNJN,
  • rodzicom reprezentowanym przez Radę Rodziców V LO w Bielsku-Białej za dofinansowanie naszego przelotu do Frankfurtu i z powrotem.

Udział w Forum FDI był dla nas niezwykle cennym doświadczeniem i niesamowitą przygodą. W sobotę mieliśmy dodatkowo okazję zwiedzać Frankfurt podczas wycieczki objazdowej po tej finansowej metropolii Niemiec. Z całego serca polecamy uczestnictwo w niniejszym wydarzeniu wszystkim młodym, zdolnym osobom o dociekliwym umyśle i prawdziwej chęci do działania.