Relacja z wymiany polsko-niemieckiej
W dniach od 12.06. do 19.06.2023 roku w naszej szkole gościła 38 osobowa grupa uczniów i nauczycieli Schloss-Schule z Kirchberga w Niemczech.
Tegoroczne spotkanie miało szczególny charakter - w tym roku świętowaliśmy bowiem 30-lecie nawiązania pierwszych kontaktów między V LO w Bielsku-Białej a Schloss-Schule Kirchberg.
Z tej okazji na uroczystym obiedzie z uczestnikami tegorocznej wymiany spotkali się inicjatorzy i kontynuatorzy tego przedsięwzięcia. Gośćmi honorowymi byli pan Zbigniew Leraczyk (prezydent Bielska Białej w latach 1995-1997, poseł na sejm III kadencji) oraz pan Kazimierz Polak (pierwszy dyrektor V LO). Uroczystość swoją obecnością uświęciła również pani Ewa Szymanek-Płaska, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej. W spotkaniu uczestniczyły osoby, które na przestrzeni lat miały ogromny wpływ na budowanie wzajemnych relacji oraz osoby, które obecnie zaangażowane są w to przedsięwzięcie.
Wspólnie spędzony czas był okazją do wielu wspomnień, opowieści, wymiany doświadczeń i dostarczył uczestnikom ogromnych wzruszeń.
Następne dni obfitowały również w ciekawe wydarzenia. Młodzież odwiedziła Kraków, gdzie podczas zwiedzania z przewodnikami, poznała historię tego miasta. W czwartek uczniowie niemieccy uczestniczyli razem z polskimi partnerami w zajęciach lekcyjnych oraz brali udział w spotkaniu z panem dr. Nikodemem Szpakiem, pracownikiem Uniwersytetu Duisburg-Essen, absolwentem V LO, uczestnikiem pierwszej wymiany uczniowskiej w roku 1994.
Podczas rozgrywek sportowych uczniowie rywalizowali w wielu grach zespołowych, wykazując się ogromnym zaangażowaniem i chęcią zwycięstwa. Najlepsi zawodnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Pełen emocji dzień zakończyliśmy w Pizzerii Gallo Nero.
Piątek grupa niemiecka spędziła w Oświęcimiu, uczestnicząc przed południem w warsztatach przygotowujących do zwiedzania obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau , a po południu zwiedzając obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.
Sobotę i niedzielę młodzież niemiecka spędziła z goszczącymi ją rodzinami.
W poniedziałek 19 czerwca, wczesnym rankiem, pożegnaliśmy naszych gości, którzy udali się w drogę powrotną do Kirchberga. Były łzy, uściski i zapewnienia, że znajomość będzie kontynuowana.
Tegoroczne spotkanie, jak również wszystkie poprzednie spotkania młodzieży naszych szkół, nie byłoby możliwe bez merytorycznego i finansowego wsparcia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, organizacji, która od lat propaguje ideę spotkań młodych ludzi oraz wspiera procesy wzajemnego zrozumienia.
Nie byłoby tego spotkania, gdyby nie Rodzice polskich uczniów, którzy zdecydowali się gościć u siebie młodzież niemiecką. Dziękujemy za Państwa gościnność, cierpliwość, wyrozumiałość, otwarte serca i otwarte domy.
Za wsparcie, zaangażowanie i okazaną pomoc słowa podziękowań kierujemy również do Dyrekcji V LO, Stowarzyszenia V LO oraz wszystkich Nauczycieli i Pracowników szkoły, którzy od lat aktywnie uczestniczą w projekcie wymiany uczniowskiej.