Sprawozdania z wycieczki do Krakowa

Maciej Saferna 3B

W piątek 01 marca 2024 roku uczniowie naszej klasy oraz klasy 3C uczestniczyli w wyjeździe do Krakowa. Podczas wycieczki mieliśmy okazję odkryć różne miejsca i dzieła sztuki, stworzone przez osoby, które odegrały istotną rolę w rozwoju nurtu młodopolskiego. Były to: Bronowice, Krypta Zasłużonych na Skałce oraz Bazylika Franciszkanów w Krakowie. Całość została zwieńczona spektaklem pt. Błękitne krewetki (scenariusz – Jacek Cygan).

Krótko po godzinie 7:15 wyjechaliśmy z parkingu w pobliżu naszej szkoły. Po dwóch godzinach dotarliśmy do pierwszego punktu zwiedzania, czyli Rydlówki. Jest to stary dworek leżący w Bronowicach Małych, obecnej krakowskiej dzielnicy, dawniej ościennej wsi. Został wzniesiony przez poetę Włodzimierza Przerwę-Tetmajera w 1894 roku. Po pewnym czasie trafił do Lucjana Rydla, który zorganizował tam swoje wesele z Jadwigą Mikołajczykówną 20 listopada 1900 roku. Jest ono znane z dramatu Stanisława Wyspiańskiego – „Wesela”. Dziś budynek stanowi oddział Muzeum Krakowa, Rydlówkę odwiedzają uczniowie i turyści z całej Polski.

Następnie, pojechaliśmy do centrum Krakowa aby zwiedzić Kryptę Zasłużonych na Skałce i Bazylikę Franciszkanów. W krypcie spoczywa kilkunastu wielkich Polaków, którzy mieli znaczący wkład w polskie dziedzictwo narodowe i kulturę. Wśród nich jest wspomniany wcześniej Stanisław Wyspiański. Położona nieco dalej bazylika jest z kolei miejscem, w którym spotkać można dzieła tego autora. Był on bowiem nie tylko pisarzem, ale tworzył też polichromie, witraże czy obrazy. Podziwialiśmy położony na zachodniej ścianie witraż, pt. Bóg Ojciec.

O godzinie 14:00 rozpoczęliśmy zwiedzanie dozorowane na krakowskim rynku. W tym czasie uczniowie udali się na obiad i spacer po parku okalającym główny plac miasta. Na zakończenie wycieczki, około 18:00, udaliśmy się na spektakl do Teatru STU. Historia opowiadała o dwóch aktorkach teatru które, początkowo niechętne, poczynają coraz bardziej się dogadywać.

Wyjazd przebiegł bardzo sprawnie i spotkał się z zadowoleniem uczestników. Zdecydowanie najciekawszym jego elementem była sztuka teatralna. Pomimo późnej godziny powrotu, wszyscy opuścili autokar w dobrych humorach.

Julia Gawlik 3B

W dniu 01.03.2024 roku uczniowie klas trzecich V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Krakowa. Celem wycieczki było zapoznanie się z miejscami oraz twórczością osób, które przyczyniły się do rozwoju sztuki młodopolskiej. Głównymi punktami zwiedzania były Bronowice, Krypta Zasłużonych na Skałce i Bazylika Franciszkanów św. Franciszka z Asyżu.

Zbiórka miała miejsce o godzinie 7.15 na parkingu przy ulicy Rejtana. przejazd na miejsce trwał około 2 godzin. Pierwszym punktem na trasie była Rydlówka. Jest to zabytkowy dworek znajdujący się w Krakowie, przy ulicy Tetmajera 28 w Bronowicach Małych, obecnie dzielnica Krakowa. Odbyło się tam wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną 20 listopada 1900 roku. Wydarzenie to zostało uwiecznione przez Stanisława Wyspiańskiego w dramacie "Wesele". Dworek został wybudowany w 1894 roku przez malarza Włodzimierza Tetmajera. W 1900 roku zamieszkał tam Lucjan Rydel z żoną, a dom zaczęto zwyczajowo nazywać Rydlówką. Obecnie pełni funkcję oddziału Regionalnego Muzeum Młodej Polski "Rydlówka".W miejscu tym uczniowie mieli okazję poznać bliżej życie rodziny i wysłuchać paru ciekawostek na ich temat. Jedną z nich była wiadomość iż poeta, aby zachować swój ślub w tajemnicy, rozesłał zaproszenia dopiero dzień przed uroczystością na niepozornych karteczkach. Kolejnym punktem odwiedzonym przez uczniów była Krypta Zasłużonych na Skałce. Jest to krypta w podziemiach bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie. Spoczywa w niej trzynaście osób które przyczyniły się do rozwoju kultury Polski, między innymi Stanisław Wyspiański. Kolejnym odwiedzonym przez wycieczkę miejscem i również związanym z powyższym artystą była Bazylika Franciszkanów św. Franciszka z Asyżu. Kościół zdobią zarówno polichromie jak i witraże autorstwa Wyspiańskiego. Malunki przedstawiają głównie kwiaty łąk polskich, natomiast najbardziej rozpoznawalny z witraży nosi tytuł “Bóg Ojciec. Stań się”. Nie jest to jednak jedyne dzieło tego artysty w tej świątyni, znajdują się tam również prace pt. “Żywioły”, “Błogosławiona Salomea” oraz “Św. Franciszek”. Po zwiedzeniu Bazyliki uczestnicy wycieczki mieli okazję obejrzeć trzy inne witraże, wykonane według projektu Wyspiańskiego, znajdujące się w sąsiednim pawilonie. Noszą one tytuły “Kazimierz Wielki”, “Henryk Pobożny” oraz “Św. Stanisław”. Po czterogodzinnym zwiedzaniu dozorowanym, około godziny 18.00 wycieczka udała się na spektakl pod tytułem “Błękitne krewetki” według scenariusza Jacka Cygana. Spektakl ukazywał postacie dwóch aktorek, doświadczoną i obytą w zawodzie gwiazdę sceny i młodszą, początkującą artystkę, przygotowujące się do odegrania swoich ról. Początkowo postacie odnoszą się do siebie z niechęcią, jednak z czasem znajdują nić porozumienia. Okazuje się że wbrew pozorom posiadają one podobne doświadczenia życiowe. Dzięki specyficznemu układowi sceny aktorki z łatwością przełamały barierę dzielącą ich od widzów, angażując ich w tworzenie sztuki wraz z nimi.

Wycieczka przybliżyła uczestnikom twórczość najważniejszych młodopolskich artystów. Uczniowie mogli na własne oczy ujrzeć piękno sztuki pochodzącej z tego okresu a także poznać nieoczywiste zdarzenia z życia uczestników lektury szkolnej “Wesele” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Wyprawa zakończyła się miłym, teatralnym akcentem w postaci obejrzanego spektaklu w Teatrze Stu. Moim zdaniem był to pożytecznie i ciekawie spędzony czas.