Warsztaty w Rajczy

Warsztaty z zakresu fizyki, robotyki i cyberbezpieczeństwa zorganizowaliśmy - jako najlepsze liceum województwa śląskiego - w Szkole Podstawowej nr 1 w Rajczy.

To wyjątkowe wydarzenie edukacyjne było inicjatywą dyrektorów obu placówek: Brunona Bieleckiego (SP 1 Rajcza) oraz Marka Myślińskiego (V LO Bielsko-Biała).

Pierwszy panel edukacyjny dotyczył zagadnień z fizyki. Andrzej Koźmic (nauczyciel fizyki w V LO) w niezwykle atrakcyjny sposób przedstawił zjawiska odbicia, załamania, dyfrakcji i polaryzacji fal. Uczniowie "Piątki" zaprezentowali możliwości zastosowania współczesnych technologii w robotyce. Zaprezentowali robota, który nie tylko potrafi przenosić drewniane klocki, ale nawet umie zaparzyć herbatę. Uczniowie z Rajczy mogli natomiast sprawdzić swoje umiejętności w obsłudze pada, sterującego czynnościami robota.

Marcin Wygaś (nauczyciel informatyki V LO) omówił skalę zagrożeń, jakie towarzyszą codziennym użytkownikom internetu. Była więc mowa o tym, iż mysz bezprzewodowa może być źródłem dostępu do danych i haseł komputera oraz o tym, iż z przestrzeni internetowej należy korzystać odpowiedzialnie, gdyż nic z tego, co raz się w niej pojawi, nie ulega zapomnieniu.

Warsztaty objął patronatem honorowym wójt Gminy Rajcza Zbigniew Paciorek. Obecny był równieżdyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach Tomasz Kowalik.

Organizatorzy warsztatów V LO w SP 1 w Rajczy:
Dyrektor szkoły – mgr inż. Marek Myśliński, Zastępca Dyrektora – dr inż. Sławomir Herma, mgr Andrzej Koźmic, mgr Marcin Wygaś oraz uczniowie V LO.

Więcej informacji i zdjęć na stronie SP 1 w Rajczy.