Wymiana polsko-niemiecka Kirchberg 2023

W niedzielę 2 kwietnia 2023 roku grupa 39 uczniów klas drugich i trzecich wróciła z tygodniowej wizyty w Kirchberg an der Jagst w Badenii Wirtembergii, gdzie odwiedzaliśmy naszych znajomych i przyjaciół ze szkoły partnerskiej Schloss-Schule Kirchberg. Tym samym zakończyliśmy pierwszą część tegorocznej wymiany międzynarodowej, którą dzięki ogromnym staraniom nauczycieli niemieckich i polskich udało się reaktywować po przymusowej, trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID. Hasło przewodnie naszych tegorocznych spotkań brzmi “Restart 2023. Lasst euch überraschen!” Rzeczywiście nasz pobyt  w Niemczech był pełen pozytywnych wrażeń i licznych niespodzianek.

Nasi uczniowie zostali przyjęci w domach rodzin goszczących oraz internacie szkolnym z ogromną serdecznością i życzliwością. Program obfitował w liczne atrakcje; warsztaty przedmiotowe, zajęcia sportowe oraz wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Odwiedziliśmy Muzeum Mercedes Benz, Galerię Sztuki w Stuttgarcie oraz Centrum Dokumentacji w Norymberdze. Zwiedzaliśmy najbardziej romantyczne miasto Frankonii: Rothenburg, gdzie mogliśmy odwiedzić urokliwy sklep z ozdobami świątecznymi. W sobotę celem naszej podróży był   Würzburg, wspaniałe, uniwersyteckie miasto nad Menem. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji pierwszej części tegorocznej wymiany polsko-niemieckiej. Szczególne podziękowania kierujemy do dyrekcji i nauczycieli Schloss-Schule Kirchberg: pana Alexandra Franza, pani Mony Dideban-Seyfert, pana Ralfa Martiusa, do opiekunów uczniów w internacie szkoły, do rodziców goszczących naszych uczniów oraz do dyrekcji naszej szkoły pana Marka Myślińskiego, pana Sławomira Hermy za wsparcie w organizacji przedsięwzięcia, opiekunów naszej grupy: pani Magdaleny Czader, pani Aleksandry Babicz oraz pana Zenona Marka.

Nasz projekt wymiany ze szkołą partnerską Schloss-Schule-Kirchberg nie mógłby się odbyć bez wsparcia finansowego organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie, która umożliwia spotkania oraz współpracę młodych Polaków i Niemców, aby mogli się wzajemnie poznać, zaprzyjaźnić i zbudować zrozumienie. Dlatego też jesteśmy wdzięczni PNWM za udzieloną nam dotację pieniężną.

Część druga rozpocznie się 12 czerwca 2023 roku, kiedy to uczniowie niemieccy wraz z opiekunami przyjadąz rewizytą do Polski i odwiedzą naszą szkołę.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z naszego wyjazdu do Niemiec.